No to tak, ogólnie pierniki mają bardzo długą historię, sięgającą nawet starożytności, ale przyjmuje się, że zaczęto wypiekać je w czasach średniowiecza, gdy do Europy dotarły egzotyczne przyprawy z Indii. W naszym kraju początkowo piernik był towarem bardzo luksusowym i wypiekano go w uroczysty sposób. Podarowany np. pannie młodej miał on symbolizować szczeście i dobrobyt. Używano je też jako lekarstwo na przeziębienia ze względu na właściwości przypraw, lek na depresję oraz jako "eliksir" młodości bo miał opuźniać procesy starzenia się. Był również używany w magicznych rytuałach. Natomiast świąteczny zwyczaj ponoć wziął się z legendy o piernikarzu Bartłomieju, który przypadkowo w swojej piwniczce natknął się na leżakujące w beczce ciasto pełne przypraw. Wpadł na pomysł aby z ciasta zrobić pierniczki, które później rozwiesił na choince przed swoim domem aby każdy mógł się nimi poczęstować. Od tamtej pory przyjął się zwyczaj wypiekania pierniczków na święta i obdarowywania nimi bliskich. Ma to symbolizować dobrobyt i szczęście na następny rok.
Allegro.pl (to nie kryptoreklama, obiecuję) mówi, że symbolizowały bogactwo, luksus i tak dalej, bo na chłopskich stołach znalazły się dopiero w XIX wieku ze względu na ułatwiony dostęp do produktów luksusowych, z których się je piecze, czyli przyprawy korzenne. Bo wiadomo, początkowo były raczej tylko na stołach bogaczy, że tak to roboczo nazwę.
Był symbolem dobrobytu i szczęścia. Uznawano go także za eliksir młodości
OdpowiedzUsuńNo to tak, ogólnie pierniki mają bardzo długą historię, sięgającą nawet starożytności, ale przyjmuje się, że zaczęto wypiekać je w czasach średniowiecza, gdy do Europy dotarły egzotyczne przyprawy z Indii. W naszym kraju początkowo piernik był towarem bardzo luksusowym i wypiekano go w uroczysty sposób. Podarowany np. pannie młodej miał on symbolizować szczeście i dobrobyt. Używano je też jako lekarstwo na przeziębienia ze względu na właściwości przypraw, lek na depresję oraz jako "eliksir" młodości bo miał opuźniać procesy starzenia się. Był również używany w magicznych rytuałach. Natomiast świąteczny zwyczaj ponoć wziął się z legendy o piernikarzu Bartłomieju, który przypadkowo w swojej piwniczce natknął się na leżakujące w beczce ciasto pełne przypraw. Wpadł na pomysł aby z ciasta zrobić pierniczki, które później rozwiesił na choince przed swoim domem aby każdy mógł się nimi poczęstować. Od tamtej pory przyjął się zwyczaj wypiekania pierniczków na święta i obdarowywania nimi bliskich. Ma to symbolizować dobrobyt i szczęście na następny rok.
OdpowiedzUsuńAllegro.pl (to nie kryptoreklama, obiecuję) mówi, że symbolizowały bogactwo, luksus i tak dalej, bo na chłopskich stołach znalazły się dopiero w XIX wieku ze względu na ułatwiony dostęp do produktów luksusowych, z których się je piecze, czyli przyprawy korzenne. Bo wiadomo, początkowo były raczej tylko na stołach bogaczy, że tak to roboczo nazwę.
OdpowiedzUsuń