Zwyczaj ten wywodzi się z Niemiec. Sama choinka symbolizuje życie, odradzanie się i płodność, oprócz tego nadzieję i witalność. Znaczenie miały też zawieszane na niej ozdoby, na przykład bombki kształtem nawiązujące do jabłek, które z kolei symbolizowały zdrowie, czy orzechy jako symbol siły i dobrobytu.
Tradycja zaczeła się nie w Niemczech a we Francji ;p a dokładniej to w Alzacji. Drzewka były dekorowane wówczas ozdobami z papieru i jabłkami jako nawiązanie do rajskiego drzewa, gdzie iglaste drzewka szczególnie były dawniej uważane za symbol odrodzania się, płodności i życia. Później dopiero zafascynowali się tą tradycją Niemcy i początkowo wieszali choinki pod sufitem czubkiem do dołu, a z biegiem lat zwyczaj rozpowszechnił się już po całej Europie za pośrednictwem kościoła.
Tak! :3 Wszyscy rzucili się na te nieszczęsne Niemcy, a to przecież nie do końca tak. W zasadzie to pogański zwyczaj, jeden z rytuałów, który praktykowali. Ale jak najbardziej uznaję. :D
To tak, dla Sayuri wyjątkowo 2 punkty. Wszystkie pozostałe po jednym, bo czemu nie. ;>
Z Niemiec, ubieranie choinki symbolizowała nadzieję, życie, ozboby na niej wiesznane m.in. miały chronić od chorób czy przynieść domowi dobrobyt.
OdpowiedzUsuńZwyczaj ten wywodzi się z Niemiec. Sama choinka symbolizuje życie, odradzanie się i płodność, oprócz tego nadzieję i witalność. Znaczenie miały też zawieszane na niej ozdoby, na przykład bombki kształtem nawiązujące do jabłek, które z kolei symbolizowały zdrowie, czy orzechy jako symbol siły i dobrobytu.
OdpowiedzUsuńTradycję zapoczątkowano w Niemczech a jednym z jej głównych zwolenników był Marcin Luter
OdpowiedzUsuńTradycja zaczeła się nie w Niemczech a we Francji ;p a dokładniej to w Alzacji. Drzewka były dekorowane wówczas ozdobami z papieru i jabłkami jako nawiązanie do rajskiego drzewa, gdzie iglaste drzewka szczególnie były dawniej uważane za symbol odrodzania się, płodności i życia. Później dopiero zafascynowali się tą tradycją Niemcy i początkowo wieszali choinki pod sufitem czubkiem do dołu, a z biegiem lat zwyczaj rozpowszechnił się już po całej Europie za pośrednictwem kościoła.
OdpowiedzUsuńTak! :3 Wszyscy rzucili się na te nieszczęsne Niemcy, a to przecież nie do końca tak.
UsuńW zasadzie to pogański zwyczaj, jeden z rytuałów, który praktykowali. Ale jak najbardziej uznaję. :D
To tak, dla Sayuri wyjątkowo 2 punkty. Wszystkie pozostałe po jednym, bo czemu nie. ;>
Ojej dziękuję za uznanie xD
Usuń